Acasă

Scoala de Soferi Cluj - Categoria C

Scoala de Soferi Cluj : Categoria C

1. Prezentare
     Categoria C cuprinde autovehiculele, altele decat cele din categoria D, a caror masa totala maxima autorizata este mai mare de 3500 Kg.

2. Informatii

Obligatiile cursantului:
* sa se prezinte la orele de pregatire teoretica si practica;
* sa posede asupra sa cartea de identitate si fisa de evidenta a orelor;
* sa respecte programa de invatamant si indicatiile instructorului auto;
* sa promoveze testele finale de absolvire a scolii.

Locul de intalnire cu instructorul auto pentru proba practica este stabilit de comun acord, in functie de disponibilitatile cursantilor.

Cursul pentru obtinerea persmisului auto cat. C dureaza minim:
* 7 saptamani daca se efectueaza pregatirea concomitent cu cea necesara obtinerii permisului de conducere cat. B (250 km)
* 6 saptamani daca elevul este posesor de permis de conducere cat. B cu o vechime de pana la 1 an (250 km)
* 5 saptamani daca elevul este posesor de permis de conducere cat. B cu o vechime de minima 1 an (200 km)

3. Inscrierea la cursuri
     Conditii pentru inscriere:
* Sa fie declarat "ADMIS" la categoria B;
* Apt din punct de vedere medical si psihologic;
* Sa nu fi fost condamnat definitiv pentru infractiunile prevazute la art. 24 din O.U.G. nr. 195/2002.

Inscrierea la cursuri se face la secretariatul Scolii Rodna de pe str. Barbu Lautaru nr. 1 de Luni - Vineri: 08.00-16.00 sau la Punctul de Lucru de pe str. Regele Ferdinand, nr. 7, ap. 3, dupa urmatorul program: Luni - Vineri: 10.00-18.00:

La inscriere este necesara
* achitarea primei rate in valoare de 300 de lei
* 10 lei care reprezinta taxa de prelucrare acte,
* examenul medical si psihologic,
* cazierul judiciar,
* prezentarea documentului de identitate.
     Scoala de soferi RODNA TRANS va ofera, contra cost, suportul de curs necesar: Legislatie rutiera, Intrebari si raspunsuri.

4. Taxe
     Taxa de scolarizare poate fi platita integral sau in rate, prima rata fiind de minim 400 lei. Taxa se poate plati in numerar la casieria scolii sau la punctul de lucru de pe str. Regele Ferdinand nr. 7, ap. 3.

5. Documente
     Dosarul pentru examen cuprinde:
* Fisa de scolarizare eliberata de scoala (se completeaza prin dactilografiere);
* Cerere de inscriere la examen (se elibereaza de catre scoala);
* Fisa medicala - efectuata la unitati autorizate de Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului;
* Aviz psihologic.
* Copii: carte de identitate, permis de conducere (cat. B), act de studii;
* Cazier judiciar (cu mentiunea: pentru scoala de soferi);
* Taxa permis de conducere, in valoare de 68 de lei, platita la C.E.C.
* Taxa de examen pentru categoria C, in valoare de 28 lei, platita la Primarie;
* O fotografie color tip permis de conducere.
* Chitantele care fac dovada achitarii integrale a taxelor de scolarizare.

6. Inscrierea la examen
     Atat pentru cursantii care domiciliaza sau au resedinta (flotant valabil) in municipiul Cluj-Napoca, programarea la examen se face personal pe baza actului de identitate si a dosarului eliberat de catre scoala, la SERVICIUL PUBLIC      COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE SI INMATRICULARE A VEHICULELOR cu sediul in Cluj-Napoca, str. Albac nr.15. Cursantii care domiciliaza in alte judete vor depune personal dosarul la SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE SI INMATRICULARE A VEHICULELOR din judetele respective.

7. Examenul auto
     Examenul consta intr-o proba teoretica si una practica. Proba teoretica se sustine pe calculator si consta in rezolvarea unui chestionar de cunoastere a regulilor de circulatie ce contine 26 de intrebari. Timpul dedicat rezolvarii unui chestionar de cunoastere a regulilor de circulatie este de 30 de minute. Dupa cinci raspunsuri gresite, proba teoretica se intrerupe automat. Pentru a promova examenul sunt necesare minim 22 de intrebari rezolvate correct.      Proba practica consta in conducerea autocamionului in traseu.
     Dupa ce cursantul care domiciliaza sau are resedinta (flotant valabil) in municipiul Cluj-Napoca a fost declarat "ADMIS" la examen, se poate prezenta, a doua zi, la SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE SI INMATRICULARE A VEHICULELOR din Cluj-Napoca, Str. Albac nr.15, pentru eliberarea permisului de conducere, avand asupra sa cartea de identitate.