Scoala de Soferi Cluj – Categoria D

1. Prezentare
Categoria D – autovehicul destinat transportului de persoane avand mai mult de 8 locuri pe scaune, in afara locului conducatorului. Autovehiculul din aceasta categorie i se poate atasa o remorca a carei masa totala max. autorizata nu depaseste 750 kg.

Cursurile pot incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 24 de ani.
2. Informatii
Obligatiile cursantului:
* sa se prezinte la orele de pregatire teoretica si practica;
* sa posede asupra sa cartea de identitate si fisa de evidenta a orelor;
* sa respecte programa de invatamant si indicatiile instructorului auto;
* sa promoveze testele finale de absolvire a scolii.
Locul de intalnire cu instructorul auto pentru proba practica este stabilit de comun acord, in functie de disponibilitatile cursantilor.
3. Inscrierea la cursuri 
Conditii pentru inscriere:
* Sa fie declarat „ADMIS” la categoria B; respectiv C; D1
* Apt din punct de vedere medical si psihologic;
* Sa nu fi fost condamnat definitiv pentru infractiunile prevazute la art. 24 din O.U.G. nr. 195/2002.
Inscrierea la cursuri se face la secretariatul Scolii Rodna de pe str. Barbu Lautaru nr. 1 de Luni – Vineri: 08.00-16.00 sau la Punctul de Lucru de pe str. Regele Ferdinand, nr. 7, ap. 3, dupa urmatorul program: Luni – Vineri: 10.00-18.00:
La inscriere este necesara
* achitarea primei rate
* 10 lei care reprezinta taxa de prelucrare acte,
* examenul medical si aviz psihologic,
* cazierul judiciar,
* prezentarea permisului de conducere si al cartii de identitate.
Scoala de soferi RODNA TRANS va ofera, contra cost, suportul de curs necesar: Legislatie rutiera, Intrebari si raspunsuri.
 4. Taxe 
Taxa de scolarizare poate fi platita integral sau in rate. Taxa se poate plati in numerar la casieria scolii sau la punctul de lucru de pe str. Regele Ferdinand nr. 7, ap. 3.
Taxa de scolarizare include:conducerea Autobusului in traseu!
5. Documente 
Dosarul pentru examen cuprinde:
* Fisa de scolarizare eliberata de scoala (se completeaza prin dactilografiere);
* Cerere de inscriere la examen (se elibereaza de catre scoala);
* Fisa medicala – efectuata la unitati autorizate de Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului;
* Aviz psihologic.
* Copii xerox: carte de identitate, permis de conducere, act de studii;
* Cazier judiciar (cu mentiunea: pentru scoala de soferi);
* Taxa permis de conducere, platita la Trezorerie sau Posta.
* O fotografie color tip permis de conducere.
* Chitantele care fac dovada achitarii integrale a taxelor de scolarizare.
6. Inscrierea la examen 
Atat pentru cursantii care domiciliaza sau au resedinta (flotant valabil) in municipiul Cluj-Napoca, programarea la examen se face personal pe baza actului de identitate si a dosarului eliberat de catre scoala, la SERVICIUL PUBLIC      COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE SI INMATRICULARE A VEHICULELOR cu sediul in Cluj-Napoca, str. Albac nr.15. Cursantii care domiciliaza in alte judete vor depune personal dosarul la SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE SI INMATRICULARE A VEHICULELOR din judetele respective.
7. Examenul auto 
Examenul consta intr-o proba teoretica si una practica. Proba teoretica se sustine pe calculator si consta in rezolvarea unui chestionar de cunoastere a regulilor de circulatie ce contine 26 de intrebari. Timpul dedicat rezolvarii unui chestionar de cunoastere a regulilor de circulatie este de 30 de minute. Dupa cinci raspunsuri gresite, proba teoretica se intrerupe automat. Pentru a promova examenul sunt necesare minim 22 de intrebari rezolvate correct.      Proba practica consta in conducerea autocamionului in traseu.